Adams State Pan American Day releases results

(04-26-2016)

Overall results include Sargent High School taking first place, group photo

Sargent High School received first place, overall.

Alamosa High School student Octavio Villaseñor and Sargent High School student Ana Serna received scholarships to Adams State University, valued at $600, during the annual Pan American Days, hosted by El Parnaso, the Adams State Spanish Club, on April 21. Overall results include Sargent High School, first place; Alamosa High School, second place; and Monte Vista High School, third place.

According to Dr. Eva Rayas Solís, the Spanish Club, formed in 1928, has organized the event for over 85 years. She said seven high schools participated in the event, including Alamosa High School, Centauri High School, Centennial High School, Del Norte High School, Monte Vista High School, Sargent High School and Sierra Grande High School.

Rayas Solís appreciates the help received from Adams State Spanish students, faculty, and staff, and members of the SLV community; many who volunteered to judge the simultaneous competitions.

group photo of first, second, and third place award recipients

Recipients for first, second, and third place hold their trophies.

The individual/team competition results included:

Academic Events

Spelling I
First place: Erica Illenberger, Alamosa High School;
Second place: Tara Sowards, Alamosa High School;
Third place: Marra Grohowski, Alamosa High School;
Fourth place: Lainie Dillon, Sargent High School;
Fifth place: Armando Martinez, Alamosa High School.

Spelling II
First place: Gihan Cardona, Alamosa High School;
Second place: Hanna Mitchell, Monte Vista High School;
Third place: Jennifer Domingo, Alamosa High School;
Fourth place: Rand Kidd, Sargent High School;
Fifth place: Abigail Lippus, Sierra Grande High School.

Grammar I
First place: Adreanna Rael, Alamosa High School;
Second place: Jose Manriquez, Alamosa High School;
Third place: Cherish Beyer, Sierra Grande High School;
Fourth place: Roman Marquez, Monte Vista High School;
Fifth place: Brianna Atencio, Alamosa High School.

Grammar II
First place: Mises Juarez, Monte Vista High School;
Second place: Margarita Loya, Sierra Grande High School;
Third place: German Gastelum, Monte Vista High School;
Fourth place: Kevin Castro, Monte Vista High School;
Fifth place: Maria Flores, Monte Vista High School.

Oral Interpretation I
First place: Caleb Hsu, Sargent High School;
Second place: Stoan Holmes, Sargent High School;
Third place: Dianne Chavez, Alamosa High School;
Fourth place: Zach Fuchs, Sargent High School;
Fifth place: Danielle Daboll, Alamosa High School.

Oral Interpretation II
First place: Annika Costright, Sargent High School;
Second place: Jacob Lowder, Sargent High School;
Third place: Jacob Robirds, Sargent High School;
Fourth place: Tomas Augustin, Sierra Grande High School;
Fifth place: Janelle Aguilar, Sierra Grande High School.

Oral Interpretation III
First place: Abigail Walls, Sargent High School;
Second place: Erika Steenburg, Alamosa High School;
Third place: Mary Fuchs, Monte Vista High School;
Fourth place: Madison Malone, Sargent High School;
Fifth place: Becky Allen, Alamosa High School.

Oral Interpretation IV
First place: Esteban Aguilera, Sargent High School;
Second place: Faith Stults, Sargent High School;
Third place: Kimberly Moreno, Alamosa High School;
Fourth place: Hanna Baker, Sargent High School;
Fifth place: Marika Basagoitia, Sargent High School.

Speech I
First place: Jose Manriquez, Alamosa High School;
Aecond place: Alexia Martinez, Sargent High School;
Third place: Sophia Gonzales, Alamosa High School;
Fourth place: Mario Aguirre, Alamosa High School;
Fifth place: Lainie Dillon, Sargent High School.

Speech II
First place: Corynne Pepper, Sargent High School;
Second place: Bailey Haberl, Sargent High School;
Third place: KaDee Crowther, Sargent High School;
Fourth place: Jessica Kern, Sargent High School;
Fifth place: Jaimie Gomez, Sargent High School.

Speech III
First place: Nohemi Lopez, Monte Vista High School;
Second place: Harlee Pepper, Sargent High School;
Third place: Wren Green, Sargent High School;
Fourth place: Justin Johnson, Sargent High School;
Fifth place: Annahy Quezada, Sierra Grande High School.

Speech IV
First place: Ana Serna, Sargent High School;
Second place: Octavio Villaseñor, Alamosa High School;
Third place: Joel Molina, Sargent High School;
Fourth place: Eric Snyder, Alamosa High School;
Fifth place: Manuel Guerrero, Alamosa High School.

three couples dancing

Sierra Grande took first place in the dance category.

Cultural Events

Song
First place: Marika Basagoitia, Sargent High School;
Second place: Ruben Dominguez, Centauri High School;
Third place: Ashley Martinez, Sierra Grande High School;
Fourth place: Desiree Ojeda, Centauri High School.

Skit
First place: Sargent High School;
Second place: Alamosa High School.

Dance
First place: Sierra Grande High School.

Artwork
First place: Emily Hand, Del Norte High School;
Second place: Anthony Archuleta, Alamosa High School;
Third place: Laura Williams, Del Norte High School;
Fourth place: Shania Chairez, Sierra Grande High School;
Fifth place: Ana Serna, Sargent High School.

Tongue Twister
First place: Octavio Villaseñor, Alamosa High School;
Second place: Armando Gonzalez, Alamosa High School;
Third place: Margarita Loya, Sierra Grande High School;
Fourth place: Faith Stults, Sargent High School;
Fifth place: Marika Basagoitia, Sargent High School.

Knowledge Bowl
First place: Sargent High School;
Second place: Monte Vista High School;
Third place: Alamosa High School;
Fourth place: Sierra Grande High School.