The 2017 District History Fair winners announced

(02-02-2017)

Shannon Wilson, Nicci Sandoval, Brynli Sowards, McKay Russell, and Nephi Rodriguez, pose for the camera in between their history fair events

Centauri Junior High students, left to right, Shannon Wilson, Nicci Sandoval, Brynli Sowards, McKay Russell, and Nephi Rodriguez wait to hear the results.

Middle and high school students competed in the annual District History Fair, part of the National History Day Competition, on Saturday, January 28. Hosted by the Adams State University Department of History, Anthropology, Philosophy, Political Science, and Spanish (HAPPSS), the event's theme, "Taking a Stand in History," included individual and group entries.

According to Dr. Ed Crowther, HAPPSS Department chair and event organizer, over 150 students participated. Winners will proceed to the State History Fair at University of Colorado Denver, on May 6. "I appreciate the help of the many volunteers who made this year's History Fair possible."

The following students received award certificates:

Senior Individual Documentary

First place: Don't Dull the Knife: the Story of Hardcore, Tim Loosbrock, Sargent High School

Senior Individual Exhibits

First place: Selma to Montgomery: The Marches That Change the Vote, Annika Cortright, Sargent High School;
Second place: Harry Truman, Standing Up to Communism, Wyatt Clark, Sargent High School
Third place: The Meiji Restoration: The Rise of Japan, Nathaniel Velasquez, Sargent High School

Senior Group Exhibits

First place: Nuremberg: Setting Precedent by Executing the Third Reich, Dakota Perrin and Mary Fuchs, Sargent High School;
Second place: Equality Wins World Series, Blaine Behil and Caleb Hsu, Sargent High School;
Third place: King Leonidas and the 300, Alexia Martinez, Elora Smith, Sargent High School

Senior Papers

First place: Dietrich Bonhoeffer: A Stand Against Nazism, Lexi Shawcrowft, Centauri High School

Senior Group Websites

First place: William Wilberforce Stand Against Slavery, Ivan Jimenez and Jeffrey Davis, Sargent High School;
Second place: Geronimo: The Rebel Apache Leader, Jeremy Duran and Austyn James, Sargent High School;
Third place: Giordano Bruno: Taking A Stand Against Scientific and Cultural Beliefs of an Era, Travis McCarn and Hunter Mckibbon, Sargent High School

Senior Individual Websites

First place: Move along, Nothing to Tea Here, Joshua Thompson, Sargent High School;
Second place: Woodrow Wilson Takes A Stand for Peace, Brent Harrison, Sargent High School.

Senior Individual Performance

First place: We Will Not Be Silent: Sophie Scholl and the White Rose, Melody Lipke, Alamosa High School

Junior Individual Documentary

First place: Cesar Chavez, Benito Martinez, Centauri Junior High School;
Second place: Sitting Bull, Chance Smith, Centauri Junior High School;
Third place: Eva Perone, Heaven Gurule, Centauri Junior High School

Junior Group Exhibit

First place: Muhammad Ali and the Vietnam War Conflict, Fisher Leggitt, Cade Fairchild, Fletcher Madrid, Adrian Reagan, Creede Middle School;
Second place: Women's Contention for Education, Lindsey Gammill, Chloe Herrmann, Mamie Hess, Reese Wilson, Creede Middle School;
Third place: Mohandas Gandhi, Chase Hoeller, Wyatt Velharticky, Stone Thompson, Salida Middle School

Junior Individual Exhibit

First place: Stung by Disappointment, Forgotten by Many: The History of the W.A.S.P., Kelcey Martin, Centauri Junior High School;
Second place: Operation Little Vittles, Makenzie Jarvies, Centauri Junior High School;
Third place: Not My Fuehrer, Seanna Mackey, Sangre de Cristo Junior High School

Junior Papers

First Place: Billy Adams Standing for the San Luis Valley and Colorado, Eric Lorez, St. Peter's Lutheran School;
Second place: Oskar Schindler, Ashtyn Haskett, Centauri Junior High School;
Third place: Claus Von Stauffenberg, Amanda Jarvies, Centauri Junior High School

Junior Group Performance

First place: Here I Stand: Martin Luther and the Reformation, Evan Stults, William Lipke, Henry Seger, Cameron Roberts, Jameson Oberrick, St. Peter's Lutheran School;
Second place: The Mystery of the Zodiac Killer, Sydney Berggren, Ruth McBride, Salida Middle School

Junior Individual Performance

First place: Elizabeth Blackwell: Changing the Face of Medicine, Courtney Hamilton, Centauri Junior High School;
Second place: Women During World War II, Alyssa Bagwell, Centauri Junior High School

Junior Group Website

First place: The Extraordinary Life Of Florence Rena Sabin, Laura Mosco and Kathryn Gallegos, St. Peters Lutheran School;
Second place: Joan of Arc, Torissa Huffaker and Elizabeth Valentine, Centauri Junior High School;
Third place: NFL Concussions, David Casias and Henry Schimpf, Centauri Junior High School

Junior Individual Website

First Place: Jackie Robinson, Brynli Sowards, Centauri Junior High School
Second place: Maria Eva Duarte, Shannon Wilson, Centauri Junior High School
Third place: Rebecca Felton, Brinn Thomas, Centauri Junior High School